Jak vybrat ten správný koberec

  Vybrat si ručně vázaný koberec, ve většině případů solitérní kousek, nebývá mnohdy vůbec jednoduché. Naši zákazníci by o tom mohli vyprávět... Proto bychom Vám rádi poskytli pár praktických rad, jak ušetřit čas i peníze a jak si co nejlépe vybrat z nepřeberné nabídky tisíců koberců, které u nás najdete.

Rozměr

   V první řadě byste si měli určit rozměr. Rozměry ručně vázaných koberců se v drtivé většině drží zavedených standardů a jen výjimečně, nebo ne příliš často najdete koberec, který by byl uvázán v rozměru jiném. Občas u nás najdete nějaký ten čtverec, který tedy nepatří mezi tradiční rozměry, ale musíte počítat s tím, že ne vždy se může Vámi požadovanému měření úplně přesně vyhovět. Přehled standartních rozměrů naleznete zde. Tyto rozměry slouží jako orientační a koberce jsou vázány tak říkajíc + - . Je proto dobré vždy počítat ve vámi zvoleném rozměru s nějakými odchylkami 10 cm na šířku i délku. Rozměr, který potřebujete, nejlépe změříte tak, že si na zem rozložíte buď prostěradlo, nebo noviny. Můžete si pak snáze představit zakrytou plochu – zde je tedy třeba počítat s těmi odchylkami, takže při měření berte v úvahu minimální a maximální Vámi přípustnou šířku a délku. Dále je třeba si uvědomit, že ručně vázaný koberec je něco jiného, než celoplošný koberec. Je zbytečné pokládat perský koberec „ode zdi ke zdi“. Takovýto koberec je třeba umístit tak, aby byl vidět. Nevypadá dobře, když je větší část zakryta nábytkem (skříní, komodou, sedačkou apod), nehledě na to, že každý čtvereční metr se platí a pokud by měl být pod skříní, platíte za něj zbytečně... Například pokud byste chtěli koberec do obývací části k pohovce, nožičky pohovky by měly být umístěny maximálně na vnitřním okraji bordury. Pokud potřebujete koberec pod jídelní stůl, vždy počítejte 50 cm navíc od okraje jídelního stolu pro pohodlné odsouvání židlí. Tzn. pokud má Váš jídelní stůl rozměr 100 x 150 cm, koberec by měl mít rozměr minimálně 150 x 200 cm.

Materiál

   Dalším důležitým aspektem výběru je materiál. Je třeba si hned na začátku říct, kde bude koberec umístěn a jaké zátěži vystaven. Pokud se Vám líbí hedvábné koberce, jistě by neměli zaujímat místo ve Vaší předsíni, protože navzdory své odolnosti se velmi špatně zbavují skvrn a nečistot jako je bláto, jídlo a další. Naproti tomu je pro ně ideální např. ložnice. Pokud si žádáte odolný koberec právě do předsíně, nebo jídelny a podobně, je třeba vybírat z vlněných koberců, jejichž vlna je hodně mastná a tudíž odolná, nejlépe s krátkým vlasem pro snadnou údržbu a lehkou manipulaci věcí po koberci (např. židle). Pro tyto účely se nejlépe hodí Chubi (Ziegler) a Turkmenské koberce, nebo Bidjary, které se často využívají i jako čistící zóna v místech s velkým provozem jako jsou hotely a jiná zařízení s vysokou koncentrací lidí. Ale i mezi ostatními typy koberců můžete najít takový kousek. Pokud se bude po koberci normálně chodit a bude vystaven střední zátěži (např. obývací pokoj), je v podstatě jedno jaký typ koberce si vyberete. Perské koberce jsou velmi praktické z hlediska údržby a zpravidla stačí obyčejný vysavač.

Vzor a barevnost

   Barevnost koberce záleží čistě na Vaší potřebě a vkusu. Přesto byste měli mít na paměti, že na světlou podlahu je nejlepší koberec tmavý, nebo s tmavou bordurou a na tmavou světlý koberec, nebo koberec se světlou bordurou. Oddělí se tak opticky od podlahy. Z praxe bohužel můžeme potvrdit tu skutečnost, že koberec vypadá se splývavou podlahou jako „kus hadru“, přestože se zákazníkovi na obchodě velmi líbil a patřil mezi nejhezčí kousky. Co se týče vzoru koberce, je důležité vědět, co na koberci bude stát. Pokud se Vám líbí propracované vzory s centrálním motivem medailonu, určitě není praktické na takový koberec položit např. konferenční stolek, kdy je centrála a zároveň to nejdůležitější z celého koberce zakryto. Centrální motivy se nejlépe hodí do otevřeného prostoru, kde bude ležet bez zakrytí, nebo pouze s pár kusy nábytku po jeho obvodu. Nádherně také vypadají např. v místnostech s bohatým lustrem, kdy je centrála umístěna přímo pod ním apod. Celoplošné vzory Vás naproti tomu nijak neomezí v umístění koberce v místnosti a nábytku na něm. Vybrat si také můžete mezi klasickým a moderním  vzorem. Moderní vzory najdete i mezi tibetskými a nepálskými koberci.

   Konečný výsledek výběru je ale zcela na Vás, na Vašich pocitech a vkusu. Doufáme, že Vám těchto pár doporučení usnadní přemýšlení o ručně vázaném koberci a jeho výběru. Budeme se na Vás těšit a rádi Vám poradíme a vše ukážeme v naší prodejně.