Co je lepší? Přírodní nebo umělý koberec?

Rozhodujete se, zda si pořídit levný koberec z umělých vláken, moderní koberec z přírodních materiálů nebo dokonce dražší, ale přitom opravdu skvostný perský koberec? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody, které vám mohou při rozhodování pomoci.

Koberce jsou pro své izolační ale i ozdobné vlastnosti oblíbené již tisíce let. A v dnešní době si opravdu můžeme vybírat. Koberec dnes zakoupíte i v obyčejném supermarketu. Nebo je možné jít do specializovaných prodejen, kde si můžete vybrat z široké škály možností. Důležité je vědět, k jakému účelu má koberec sloužit a jaké požadavky by měl splňovat.

 

prirod umel

 

Umělé koberce

Umělé koberce dnes zdobí více než polovinu českých domácností. Jsou používány do dětských pokojíčků, do obývacích místností i do vstupních hal. K dispozici jsou i v různých pestrých barvách a se vzory, na jaké si jen vzpomenete.

Velkou výhodou těchto umělohmotných koberců je, že jsou měkké, příjemné na dotek a navíc odolné vůči roztočům. Jsou tedy vhodnou volbou pro alergiky.

Všechny umělohmotné koberce nadchnou také velmi snadnou údržbou. Je možné je prát i luxovat, aniž by jim bylo ublíženo. Další nespornou výhodou je také jejich nízká pořizovací cena.

Koberce z vlny

Koberce z vlny mají vlastnosti, kterým se umělá vlákna zkrátka nevyrovnají. Tento materiál totiž nestárne, má výborné izolační schopnosti, nehoří a esteticky je na úplně jiné úrovni. Vlněné perské koberce však nejsou příliš vhodné pro alergiky. Nevýhodou pro někoho může být také cena. Pokud si přejete pouze koberec do dětského pokojíčku a počítáte s tím, že bude často politý od různých nápojů nebo zašpiněný od modelíny, perský koberec v tomto případě ideální volbou nebude…

Jaký koberec si tedy vybrat? Záleží na vašich požadavcích. Jak dlouho si přejete, aby koberec vydržel? Jakou částku do něj chcete investovat? K jakému účelu bude sloužit? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou vybrat ten nejvhodnější.