Hodnota nového a starého perského koberce

Hodnota perského koberce je určována stejně jako u každého jiného zboží nabídkou a poptávkou. V dnešní konzumní společnosti ale zároveň platí, že si stále více lidí uvědomuje, jak je kvalita provedení jednotlivých produktů důležitá. Poctivá ruční práce je už po staletí ukazatelem vyšší hodnoty i trvanlivosti. A orientální koberce jsou skvostem ruční výroby, který ozdobí každou domácnost.

 

Například perské koberce jsou vyráběny ručně pomocí tzv. perských uzlů. Na 1 metru čtverečním kvalitního perského koberce najdete až tisíc těchto uzlíků. Stěžejním materiálem při jeho výrobě pak bývá ovčí vlna. Díky mastnému lanolinu, který ovčí vlna obsahuje, se koberec méně špiní. Každý kus je originál a umění vázat koberce se v rodinách dědí z generace na generaci.

  • Starý koberec

Čím je perský koberec starší, tím vyšší má hodnotu. Zároveň ale platí, že je velice důležité, v jakém stavu koberec je. Samozřejmě hlavním faktorem, na základě kterého se určuje hodnota starého perského koberce, je jeho stav. Koberec nemusí nutně být v perfektním stavu, aby byl hodnotný, ale čím je jeho stav lepší, tím je jeho hodnota vyšší.

  • Nový koberec

I dnes si ale můžete pořídit kvalitní, ručně vázaný orientální koberec. U nás, v Buchara, s. r.o., se zabýváme přímou výrobou, dovozem i distribucí ručně vázaných orientálních koberců. Naše dílny v Orientu se soustřeďují na výrobu orientálních koberců způsobem, který je již po generace stejný. I dnes si tedy můžete zakoupit velmi kvalitní ručně vázaný koberec, který bude jedinečný a na světě nebude existovat stejný kousek. Nové orientální koberce jsou často označovány jako moderní dědictví, a jejich hodnota bude při dobrém zacházení v průběhu času stoupat.