Jak pečovat o koberec, aby stále vypadal jako nový?

Koberce jsou již od nepaměti nedílnou součástí každé domácnosti. Plní jak praktickou, tak estetickou funkci. Dnes se objevují nejen v domácnostech, ale také v komerčních prostorech. V obou případech je důležité, aby koberec co nejdéle vypadal jako nový. Jak o něj správně pečovat?

Většina interiérů je zdobena moderním kobercem z umělého vlákna. Jedná se totiž o levnější a velmi estetickou variantu. Péče o umělé vlákno je mnohem snadnější než o přírodní alternativy. Přírodní ručně vázané koberce bychom totiž mohli agresivními chemikáliemi nenávratně poničit.

 

interier blog

 

Čištění umělých koberců

Umělá vlákna čistíme vhodnými čistícími prostředky a koberec pravidelně vysáváme. Pravidelným vysáváním dostanou svou péči i vlákna, která tímto způsobem snadno napřímíme. Dále tak odstraníme z koberce prach, který může škodit našemu zdraví. V případě, že by si koberec zasloužil vyčistit více, můžeme se pustit do mokrého čištění pomocí speciálního vysavače nebo tuto práci svěřit odborníkům.

Čištění koberců z přírodních vláken

Čištění přírodních koberců je velice jednoduché. Přírodní vlákna čistíme pouze suchou cestou bez použití jakýchkoliv chemikálií. Pokud se nám tedy podaří na přírodní koberec vylít tekutinu, otřeme ho čistým suchým hadříkem. Pokud je na koberci nanesené bláto, necháme ho usnout a vytřeme suchou houbičkou. I přírodní koberce můžeme pravidelně vysávat. V případě, že čištění touto cestou nezabírá, vzhledem k vysoké ceně přírodních koberců, doporučujeme objednat si čištění u specializované firmy, která ví, jak nejlépe a co nejšetrněji ručně vázané koberce vyčistit.

Ochrana koberce především

Důležitou součástí péče o koberec je také jeho ochrana. Je například nutné počítat, že na nejvíce frekventovaných místech bude rychleji docházet k opotřebení materiálů. V předsíni pak musíme počítat s kamínky z podrážek bot a podobně. Zde můžeme koberec chránit například rohožkou

Udělali jste si radost moderním kobercem a nevíte si rady s jeho čištěním? V prodejně Buchara vám váš přírodní koberec rádi odborně vyčistíme a případně i opravíme.