Jak se vyznat v kobercích?

Každý interiér vždy dokresluje podlaha. Ať už se jedná o plovoucí podlahu, lino, dlažbu nebo koberec. Koberce byly oblíbené již u našich předků, kteří je využívali zejména pro jejich izolační schopnosti. I v dnešní době jsou koberce stále oblíbené. Jejich kvalita je však rozdílná. Jak se vyznat v kobercích, které nabízí dnešní trh?

koberce

Koberce jsou již tisíce let oblíbeným doplňkem lidských domácností. Koberce mají skvělé izolační schopnosti, tlumí hluk a pohlcují prach. V dnešní moderní době však přibyla rychlá, strojová výroba a kvalita koberců se značně liší.

  • Hustota vlákna

Ať už se jedná o koberec z umělých nebo přírodních materiálů, vždy je důležitá hustota vazby. Obecně platí, že čím je vyšší, tím je koberec kvalitnější a odolnější.

Zejména ručně vázané koberce jsou známé pro svou velice dlouhou životnost, a proto jsou často pořizovány jako investice. Tyto koberce se často dědí po generace a při dobré údržbě jejich hodnota nemálo stoupá. Navíc díky ruční práci a unikátním vzorům, jsou jednotlivé kusy skutečnými originály.

  • Materiály

Na trhu se většinou setkáte s umělými materiály. Jako příklad můžeme uvést nylon, který je velice odolný, teflon, který se prakticky nešpiní nebo polypropylen, který pohlcuje vlhkost. Co se týče kvality, nejlepší jsou samozřejmě koberce z přírodních materiálů – vlna, sisal, mořská tráva, hedvábí a další. Jejich cena je však oproti umělým materiálům mnohonásobně vyšší.

Z ručně vázaných koberců vyrobených z přírodních materiálů jsou oblíbené zejména hedvábné koberce a koberce z vlny.

  • Péče

V případě umělých materiálů si nemusíme s přílišnou péčí lámat hlavu. Těmto kobercům v zásadě stačí vysátí jednou týdně. Přírodní materiály jsou choulostivější a péče o ně už tak jednoduchá není. Skvrny odstraňujeme odsátím, skvrny odstraňujeme pouze mýdlovou vodou a vysávání je nutné provádět po směru vlasu.

Kráse, originalitě a jemnosti vlněných a hedvábných koberců se však umělé vlákno nevyrovná.