Koberce Gabbeh jsou moderním uměleckým dílem

Když se řekne perský koberec, představíte si pravděpodobně klasické perské koberce s propracovanými vzory. Představíte si koberce za velmi vysokou cenu, které jsou známé pro svou vysokou kvalitu a tradici. Už jste ale slyšeli o moderních ručně vázaných kobercích? Víte, že existují i koberce s jednoduchými vzory a moderním vzhledem, které jsou přesto vyrobeny ručně a z kvalitních přírodních materiálů? Mezi ně patří například koberce Gabbeh, které jsou i přes svou velkou tradici často řazeny k moderním uměleckým dílům.

Význam slova Gabbeh

Gabbeh znamená přírodní, drsný. A přesně tato slova vyjadřují Gabbehy. K jejich výrobě jsou používány pouze přírodní materiály (zpravidla vlna) a přírodní barvy. V motivech koberců můžete pozorovat scenérie jako je hladina moře, pohled na horizont, louky nebo hory ozdobené postavami, zvířaty nebo rostlinami. I v moderních kobercích Gabbech je ukryt pohled tvůrce na přírodu a okolí, které jej obklopuje.

Původ koberců Gabbeh

Koberce Gabbeh mají svůj původ u nomádských kmenů, kteří žili kočovným životem. Vyráběly je zejména ženy, které se inspirovaly okolní krajinou během cest. Koberce mají menší hustotu vazby, a proto jejich zhotovení trvá značně kratší dobu než u jiných perských koberců. Vyrobeny jsou ale z kvalitní lesklé ovčí vlny a jejich životnost je velmi vysoká.

Napodobeniny koberců Gabbeh

Vzhledem k jednoduchosti vzorů a oblíbenosti koberců Gabbeh, jsou tyto výrobky velmi často napodobovány, a to zejména v Indii a Pákistánu. K výrobě napodobenin je ale používána strojově spřádaná vlna, což se podepisuje zejména na kvalitě koberce. Koberce pelichají a znalec už na první pohled pozná, že kvalita je o mnoho horší. Této kvalitě ale odpovídá i cena.

 

Zaujaly vás koberce Gabbeh? Přijďte se podívat na naši nabídku moderních kusových koberců přímo do prodejny Buchara v Praze. Poradíme vám s výběrem koberce do vašeho interiéru, který vám v případě potřeby rádi zapůjčíme na vyzkoušení.