Nejoblíbenější orientální koberce: který vybrat?

Tajemnost, exotika, extravagance a luxus, těmito slovy by se daly nejlépe popsat orientální koberce, které mohou mít mnoho podob. V našich končinách jsou známé především perské koberce, ale i jiné luxusní varianty orientálních koberců rozhodně stojí za pozornost!

Různorodé turecké koberce

Turecké koberce zahrnují opravdu různorodou skupinu koberců, které jsou charakteristické širokou škálou barev. Najdete na nich spoustu krásných motivů, zejména květiny, listy a květy v kombinaci se zdobenými ornamenty. Nechybí ani světlé decentní koberce.

Výrazné pákistánské koberce

Kontrasty světlých a tmavých barev zaujmou oblíbené pákistánské koberce plné větších i menších ornamentů. Dominantními barvami jsou šedá, béžová a další v různých odstínech.

Extravagantní nomádské koberce

Nomádské koberce jsou vskutku nepřehlédnutelné! Charakteristické jsou výraznými vzory a ornament. Výrazná je také jejich barevnost, neboť převažují tmavší odstíny červené a hnědé, které působí velmi hřejivým, útulným dojmem.

Decentní nepálské koberce

Široká škála barev v tlumených odstínech je typickým rysem nepálských koberců. Najdete zde zejména béžovou, šedou, cihlovou nebo oranžovou. Tyto koberce jsou velmi decentní, bez výrazných vzorů a ornamentů, které se nachází převážně v okrajových částech. Představují tak skvělý odrazový můstek k experimentům na poli orientálních koberců…

Hřejivé turkmenské koberce

Červená v mnoha teplých odstínech, jako je vínová, bordó nebo cihlová, případně béžová či krémová. Koberce jsou plné menších, neustále se opakujících ornamentů, díky nimž prostor působí opticky větším dojmem. Teplé barvy navíc celý prostor zútulní.

 

Jaké orientální koberce vás nejvíce zaujaly? Nebo preferujete klasické perský koberec, který v sobě kombinuje mnoho orientálních vlivů?