Nepodceňujte správnou údržbu perského koberce

Máte doma perský koberec? Nebo si ho chystáte v blízké době pořídit? Pak byste měli vědět, jak na jeho správnou údržbu. Jak jistě víte, perské koberce jsou ručně vyrobeným uměleckým dílem s vysokou investiční hodnotou. A právě proto, aby jeho cena stoupala, jak si přejeme, je jeho správná údržba klíčová.

Perské koberce jsou ručně vázaným uměleckým skvostem, o který je třeba do jisté míry pečovat. Při jeho výrobě jsou používány pouze přírodní materiály, a to zejména ovčí vlna, která obsahuje lanolin a přirozeně tak odpuzuje vodu. Koberce jsou proto do jisté míry odolné. Barvy jsou získávány z rostlin, nerostů nebo hmyzu. Hodnota koberce neustále stoupá. Je však nutné udržovat ho ve formě. Na co byste si měli dát pozor? A jak taková správná údržba probíhá?

 

kazak detail

 

Pozor na sluníčko

Slunce může vašemu koberci ublížit více, než si myslíte. Koberec proto v žádném případě nevystavujte přímému slunečnímu záření. I přes vysokou kvalitu koberce by totiž došlo k jeho vyšisování.

Více frekventovaná místa

Perský koberec nedoporučujeme umisťovat na více frekventovaná místa, jako jsou například vstupní haly. Byl by tak vystaven přílišnému zatížení, což by se na něm mohlo podepsat.

Těžký nábytek

Těžký nábytek jako jsou skříně, sedačky, postele a další, by rozhodně neměl stát na perském koberci. Může tak být nenávratně poničena struktura koberce.

Čištění

Aby váš perský koberec vypadal stále jako nový, doporučujeme pravidelnou údržbu. Postačí pravidelné vysávání, ideálně 1x týdně. Jedním z největších nepřátel perských koberců je totiž prach a písek. V případě, že je váš koberec více zašpiněn, vyhněte se chemickým čističům. Raději ho nechte vyčistit od profesionálů.