Obyčejný, nebo perský koberec?

Přemýšlíte nad tím, jak oživit váš domov? Padla vaše volba na nový koberec? Jestliže vás žádný z běžných koberců nezaujal, zkuste se blíže podívat na orientální koberce, které skvěle zapadnou do každého interiéru. Jak si ve vzájemném porovnání stojí klasické a perské koberce?

Výhody klasického koberce

Všestranné, cenové dostupné, nenáročné na údržbu. Tak by se daly charakterizovat klasické koberce, které jsou navíc k dostání v mnoha barvách a velikostech. Pravdou ovšem je, že péče o obyčejné koberce nemusí být vždy tak snadná, zvlášť ve vytížených prostorách nebo v případě moderních koberců s dlouhým vlasem. Na ústupu jsou také celoplošné koberce, které jsou postupně vytlačovány kusovými koberci, které jsou přece jenom praktičtější a všestrannější.

Specifika exotického perského koberce

Kusový koberec je sázkou na jistotu, ale vězte, že nikoho nijak zvlášť nezaujme, pokud se tedy nejedná o velmi výrazný prvek, který na sebe v jednoduchém interiéru nestrhává pozornost. To však rozhodně nelze říct o originálních perských kobercích, které mohou mít takřka nekonečné množství podob a každého jistě patřičně překvapí. Díky teplým tónům působí velmi příjemným dojmem a dokážou tak zútulnit i strohý interiér zařízený v moderním minimalistickém duchu.

 Jejich nevýhodou je samozřejmě vyšší cena, ale mnoho lidí je vnímá jako investici. Mnoho lidí také odrazuje náročnější údržba, neboť péče o orientální koberce si přece jenom žádá větší obezřetnost a v případě silnějšího znečištění je lepší obrátit se na specializovanou firmu, aby nedošlo k poškození cenného perského koberce. Orientálních koberců navíc existuje opravdu mnoho druhů, snad nejznámější jsou právě perské koberce, ale oblíbené jsou také nepálské, turkmenské a mnohé další exotické koberce.

Fandíte klasickým kobercům, nebo se nebojíte výrazných perských koberců?