Perský koberec: Umění a funkčnost v jednom

Perské koberce jsou uměleckým skvostem, který vzniká ruční prací. Toto umění se v rodinách dědí z generace na generaci a každý kus je originál. Hrají nádhernými barvami a hodí se jak do klasického, tak do moderního interiéru. Nejenže zútulní domov, ale mají také skvělé izolační vlastnosti, které oceníte zejména v zimních měsících.

Perské koberce mají bohatou historii. V podobě, v jaké je známe dnes, byly vázány již před několika tisíci lety. Mají své sběratele i běžné uživatele, kteří jimi s oblibou doplňují interiér. Cena perských koberců je relativně vysoká. Jistě vás ale potěší, že při správné údržbě jejich hodnota stoupá.

 

kazak

 

Ruční výroba, široká škála vzorů

Pravé perské koberce jsou výhradně vyráběny ručním vázáním jednotlivých uzlů. Při jejich výrobě jsou používány výhradně přírodní materiály, nejčastěji je to ovčí vlna. Dokonce i barvy jsou přírodního původu. Kvalitní koberce čítají dokonce i několik desítek tisíc uzlů na metr čtvereční.

Údržba perských koberců

Údržba perských koberců je snadná. Koberce nevyžadují jakoukoliv speciální péči, je však nutné dodržovat několik základních pravidel. Právě ovčí vlna, ze které je většina perských koberců vyrobena, obsahuje lanolin, který přirozeně odpuzuje vodu.

Perský koberec by měl být umístěn v suchém prostředí, na rovné zemi. Vyvarovat bychom se měli také slunečnímu záření, které u koberce může způsobit vyšisování. Dalším chybou, které se někdy majitelé perských koberců dopouštějí, je umisťování těžkých předmětů přímo na koberec. Tyto těžké předměty mohou koberec nenávratně poničit.

U perských koberců doporučujeme provádět pravidelnou údržbu, která spočívá v klasickém vysávání. Čerstvé skvrny čistíme pouze suchým čistým hadříkem. V žádném případě nepoužíváme chemická čistidla.

Starejte se o svůj perský koberec a vytvářejte stále vyšší hodnotu tohoto uměleckého díla…