Umění v každém vlákně: perské koberce

Zajímavý obraz, originální váza nebo netradiční soška. Umění má v interiéru své místo a může se objevit v mnoha podobách. Nápadité, ale zároveň vysoce elegantní ozvláštnění přináší do klasického i moderního prostoru perské koberce. Luxusní koberce nejsou však pouze dekoračním prvkem, ale plní i důležitou užitnou funkci, proto není nutné přehnaně je chránit.

 

Perské koberce: umělecké dílo par excellence

Perské koberce jsou bezesporu jedinečným uměleckým dílem, které odolává neustále se měnícím trendům na poli interiérového designu. Důkazem toho je i dlouhá tradice uměleckého tkaní koberců, která sahá až do dob Perské říše. Tvorba honosných koberců s nejrůznějšími výjevy se stala důležitou součástí perské kultury. A kde se tkalci při tvorbě koberců inspirovali? Stačí se detailněji podívat na bohaté vzory a nechat se unášet fantazií. Zničehonic vstoupíte do kouzelné perské zahrady, ve které na každém kroku narazíte na pestrobarevné květy, zpívající ptáky a zajímavá zvířata. Značné zastoupení však mají i bohaté ornamenty, které k východním kulturám neodmyslitelně patří. Každý perský koberec má něco do sebe, stačí si v něm jen najít to „své“.

Vzory a barvy na kobercích pocházejících z různých míst se však značně liší. Perským kobercům nicméně vévodí přírodní, zemité odstíny, které navozují velmi útulný dojem. Hojně je zastoupena zejména vínová a béžová barva, dále odstíny hnědě nebo také tmavě modré. To perské koberce předurčuje k použití v interiérech navržených a zařízených převážně v přírodním duchu, s důrazem na teplé dřevěné dekory. Ovšem ani v moderních, spíše stroze pojatých interiérech mají perské koberce své místo, neboť se postarají o vítané zpestření.

 

Jsou pro vás perské koberce spíše uměleckým kusem, nebo naopak praktickým interiérovým doplňkem?